Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji nad morzem. To tutaj od 2002 roku odsłonięto prawie 150 medali najsławniejszych polskich sportowców.

Festiwal Gwiazd Sportu w Dziwnowie

Każdego roku w sierpniu przez kilka dni Dziwnów staje się sportową stolicą Polski. Do nadmorskiego Dziwnowa  z całej Polski zjeżdżają najważniejsi ludzie naszego sportu. Sportowcy, działacze, trenerzy spotykają się z kibicami i prezentują swoje dyscypliny. Najważniejszym momentem każdego Festiwalu Gwiazd Sportu jest ceremonia odsłonięcia replik medali, które sportowcy odsłaniają osobiście. Pod tym względem to jedyna sportowa aleja gwiazd w Polsce.

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie

Aleja Gwiazd Sportu biegnie wzdłuż kompleksu sportowo-edukacyjnego w którego skład wchodzą: Szkoła Podstawowa, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Kultury oraz Hala Sportowo-Widowiskowa. Aleja to fragment ulicy Reymonta, między ulicami Mickiewicza i Sienkiewicza. W budynku hali działa Informacja Turystyczna, gdzie dostępny jest folder Atrakcje Dziwnów 2018.

Historia dziwnowskiej Alei Gwiazd

Aleja Gwiazd Sportu powstała w 2002 roku, kiedy to odbył się pierwszy Festiwal Gwiazd Sportu. W tym samym czasie w Dziwnowie otwarto nową Halę Sportowo-Widowiskową, a targowisko miejskie na ulicy Reymonta zastąpił nowocześnie zaprojektowany ciąg pieszy z elementami małej architektury. Systematycznie przybywały kolejne granitowe postumenty z replikami medali. Wśród medali znajdują się tablice legendarnego trenera piłkarskiej kadry Kazimierza Górskiego i  Apoloniusza Tajnera – trenera Adama Małysza.

Co robić w Dziwnowie

Aleję warto odwiedzić po zmroku, gdy postumenty są oświetlone, co w połączeniu z nasadzonymi roślinami wygląda niezwykle malowniczo. Idąc dalej dojdziemy do parku miejskiego w Dziwnowie sąsiadującego z piaszczystą wydmą, której grzbietem biegnie promenada. Przy Alei Gwiazd sportu znajduje  się Escape Room Cela Dziwnów. Popularny pokój zagadek zdobył sobie uznanie różnorodnością zagadek oraz nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w trakcie gry. Na terenie szkoły podstawowej wybudowano plac zabaw dla dzieci, który w dni wolne od nauki jest ogólnodostępny.