Falochrony w Dziwnowie

Falochrony w Dziwnowie chronią wejście do Port Dziwnów przed morskimi falami, zapewniając bezpieczeństwo wpływającym i wypływającym jednostkom pływającym.

Historia dziwnowskich falochronów

Powstanie pierwszych falochronów w Dziwnowie nierozerwalnie łączy się z przekopaniem nowego ujścia rzeki. Pierwsza drewniana konstrukcja została wybudowana w 1900 roku. Pomiędzy, wbite w morskie dno, drewniane pale wsypano duże głazy narzutowe. Z czasem na szczycie położono drewniany pomost, a falochrony stały się popularnym miejscem spacerów ówczesnych kuracjuszy. W drugiej połowie XX wieku Drewniane pale uzupełniono, a na nich posadowiono betonową konstrukcję, ze ścianą oporową po zewnętrznej stronie falochronów. Na końcu pojawiły się lampy nawigacyjne. Falochron wschodni zyskał dodatkowy obiekt nawigacyjny, jakim był dziwnowski buczek, który przez lata pomagał w nawigacji miejscowym rybakom.

Falochrony w Dziwnowie dzisiaj

W 2012 roku oba falochrony przeszły gruntowną przebudowę, a właściwie wybudowano je od podstaw. Teraz jest to chętnie odwiedzana atrakcja turystyczna, szczególnie w czasie zachodów słońca. To popularne miejsce wśród wędkarzy, którzy przychodzą tu przez cały rok. Falochrony to najciekawsze miejsce do wędkowania w Dziwnowie.

Falochron zachodni w Dziwnowie

Droga do falochronu zachodniego w Dziwnowie prowadzi ulicą Spadochroniarzy Polskich. Na końcu ulicy znajduje się Jezioro Martwa Dziwna – popularne jeziorko, a dalej wiedzie droga na plażę. Dziwnów atrakcje w pobliżu wejścia na falochron zachodni: wejście na plażę, jezioro, stanowiska chronionej roślinności wydmowej.

Falochron wschodni Dziwnów

Do falochronu wschodniego można dojść od strony Osiedla Rybackiego lub od strony mostu zwodzonego, przez port jachtowy i port rybacki – to kolejne atrakcje w Dziwnowie, które warto zobaczyć. Dalej, bulwar spacerowy z ławeczkami łączy Kapitanat Portu Dziwnów z wejściem na falochron.

Panorama Dziwnowa

Wśród atrakcji Dziwnowa falochrony to, zaraz po dziwnowskim moście zwodzonym, najpopularniejsze miejsce na pamiątkowe zdjęcie z pobytu w Dziwnowie. Zdjęcia na tle wielkiego napisu “DZIWNÓW” oraz zdjęcie panoramy miasta – plaży wschodniej i zachodniej, często pojawiają się w portalach społecznościowych. Najciekawsze zdjęcia można wykonać, gdy pirackie statki pasażerskie wypływają na rejsy w morze. Statki przepływają pod mostem w godzinach parzystych i po około 10 minutach docierają do falochronów.