Most zwodzony w Dziwnowie

Most zwodzony w Dziwnowie to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji w mieście Dziwnów. Przez ten nadmorski kurort, częściowo położony na wyspie, przepływa rzeka Dziwna.

Wyspa Wolin od stałego lądu dzieli cieśnina Dziwna, zwyczajowo nazywana rzeką. Dziwna nie posiada swojego źródła, więc  z geograficznego punktu widzenia jest to cieśnina. Jest to jedno z ujść Odry – łączy Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim. Trzy kolejne mosty na Dziwnie znajdują się w mieście Wolin.  Dwa z nich, kolejowy i drogowy to mosty stałe, natomiast trzeci to ciekawa budowla – most obrotowy w Wolinie

Most zwodzony w Dziwnowie

Wyjątkowa konstrukcja stała się jedną z najciekawszych bezpłatnych atrakcji w okolicy.

Historia mostu w Dziwnowie

Do połowy XX wieku funkcjonowała tutaj przeprawa promowa, jednak już w 1957r. wybudowano drewniany most podnoszony, który umożliwiał żeglugę.  Powstały w latach 50-tych most zwodzony w Dziwnowie przetrwał do 1992 roku, kiedy to zapadła decyzja o budowie nowej betonowo-stalowej konstrukcji. Na czas prac budowlanych na rzece rozłożono most pontonowy, który rozpinano na czas wypływania kutrów rybackich w morze. Budowę mostu zakończono w 1994 roku. Niebieskie stalowe przęsło zwodzone podnoszono w godzinach parzystych, jednak ten most nie wytrzymał, nawet połowy tego, co poprzednik. Po 18 latach przeprowadzono przebudowę, która objęła m.in wymianę mechanizmu przęsła zwodzonego na napęd hydrauliczny. Most zmienił kolorystykę: części powyżej jezdni pomalowano na czerwono, a te poniżej zyskały kolor żółty.

Most Dziwnów godziny otwarcia 2018

Most zwodzony Dziwnów otwierany jest:
W miesiącach czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień w godzinach parzystych oraz dodatkowo o 13:00, 17:00, 19:00 i 21:00.
W pozostałej części roku w godzinach parzystych, na wezwanie kapitanów jednostek pływających.

Otwarcia mostu w Dziwnowie stanowią dużą atrakcję dla turystów. Każdorazowo na otwarcie mostu ściągają tłumy turystów, chcących zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle podniesionego przęsła. Atrakcje w Dziwnowie stanowią też statki pasażerskie, oferujące rejsy w morze, które w każdym rejsie dwukrotnie przepływają przez most Dziwnów. To okazja, by wykonać zdjęcie z innej perspektywy.

Most Dziwnów, most Dziwnów…

Kapitanowie jednostek pływających muszą zgłaszać zamiar przepłynięcia przez podniesiony most do obsługi mostu telefonicznie lub przez UKF. Most zwodzony w Dziwnowie umożliwia żeglowanie z Zalewu Kamieńskiego na Morze Bałtyckie.