Promenada w Dziwnowie

Promenada w Dziwnowie ciągnie się szczytem piaszczystej wydmy praktycznie przez całą długość Dziwnowa.

Promenada w Dziwnowie – długość

Dziwnowska promenada biegnie na odcinku między ulicami Szosową i Przymorze. Łączna długość promenady w Dziwnowie to ponad 2200 metrów. Całą promenadę można podzielić na 3 odcinki:
1. Szosowa – Parkowa
Jest to najstarszy fragment promenady, który wiedzie wśród bujnej roślinności wydmowej.
2. Parkowa – Żeromskiego
Deptak oddany w 2010 roku, z charakterystycznymi, drewnianymi barierkami. Przy każdym z czterech wejść postawiono budynki, nawiązujące do przedwojennej architektury uzdrowiskowej, w których mieszczą się toalety.
3. Żeromskiego – Przymorze
To najnowszy odcinek promenady w Dziwnowie, otwarty w 2018 roku. Wzniesiony na palach pomost to idealne miejsce na spacery o zachodzie, a może i o wschodzie słońca.

Historia promenady w Dziwnowie

Pierwsza promenada w Dziwnowie powstała jeszcze w XIX. wieku i służyła kuracjuszom, przybywającym tutaj z najdalszych zakątków Europy. Były to czasy, gdy Dziwnów był najmodniejszym kurortem nad Bałtykiem. Promenada uzupełniała atrakcje w Dziwnowie przy plaży, położone w obrębie kąpieliska, razem z parkiem zdrojowym i halą plażową stanowiła infrastrukturę uzdrowiska. Jeszcze w latach 90-tych XX wieku można było natrafić na fragmenty przedwojennej promenady w Dziwnowie. W tym okresie remontowano fragmenty nawierzchni, jednak pierwszej poważnej przebudowy dziwnowska promenada doczekała się dopiero w 2010 roku. Wtedy oddano do użytku odcinek między ulicami Parkową i Żeromskiego. W 2017 roku rozpoczęła się budowa nowego odcinka, który połączył dotychczasowy deptak z ulicą Przymorze.

Deptak Dziwnów

Promenada to obecnie popularne miejsce spacerów, chętnie odwiedzane przez cały rok. W lecie można  znaleźć ukojenie od słońca w cieniu bujnej roślinności, na białych ławeczkach, ustawionych wzdłuż drewnianych barierek. Atrakcje zimą w Dziwnowie to również promenada, która chroni przed sztormowym wiatrem.

Kamera – promenada Dziwnów

Przy promenadzie znajduje się kamera internetowa, która pokazuje na żywo widok na plażę w Dziwnowie. Maszt został ustawiony przy wejściu od ulicy Parkowej. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych w katalogu: kamery nad morzem. Przy dobrej widoczności na horyzoncie widać statki wycieczkowe z Dziwnowa, które odbywają rejsy w morzu. Szczególne wrażenie robią jesienne i wiosenne sztormy obserwowane dzięki kamerce internetowej na promenadzie w Dziwnowie. Zobacz też: Kamery Dziwnów