Atrakcje Kamień Pomorski

Kamień Pomorski to małe miasteczko powiatowe, położone nad Zalewem Kamieńskim. Atrakcje turystyczne w Kamieniu Pomorskim w większości nawiązują do historii miasta. Zobacz co warto zobaczyć w Kamieniu Pomorskim.

Atrakcje turystyczne w Kamieniu Pomorskim

Jeżeli “zaliczyliście” już wszystkie atrakcje w Dziwnowie, Dziwnówku i okolicy, czas na odwiedzenie Kamienia Pomorskiego. Miasta zabytków i festiwali, jak reklamuje się Kamień. Nie spodziewajcie się fajerwerków, bo Kamień Pomorski to zapyziałe miasteczko, które nie ma szczęścia do rajców miejskich. Większe atrakcje Kamień Pomorski wiąże z bogatą historią, jednak czasy świetności miasto ma zdecydowanie za sobą.

Atrakcje Kamień Pomorski i okolica
Kamieńska katedra to najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Kamieniu Pomorskim.

Największe atrakcje Kamienia Pomorskiego widać już dojeżdżając do miasta. Pierwsza to Katedra w Kamieniu Pomorskim, która góruje nad miastem swoją wieżą, z czterospadowym dachem. Pełna nazwa obiektu to Konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa w Kamieniu Pomorskim. Pochodząca z 1127 roku budowla zachwyca architekturą. Na szczególną uwagę zasługują organy, chrzcielnica oraz wirydarz. W katedrze panuje niesamowity mikroklimat i chłód potężnych murów, więc warto odwiedzić budowlę w upalny dzień. Dodatkowo pamiętajcie o należytym zachowaniu w świątyni, szczególnie uczulając dzieci. Innymi słowy, szanujmy miejsce i jego historię. Często się zdarza, że turyści przeszkadzają wiernym w modlitwie, a należy pamiętać, że to właśnie główna funkcja katedry.
Kolejna atrakcja to rynek z zabytkowym ratuszem, a dalej Muzeum Kamieni i minerałów, które mieści się w XIV wiecznej Baszcie i Bramie Wolińskiej, wybudowanej w 1308r.

Ciekawe miejsca w Kamieniu Pomorskim

Atrakcje dla dzieci
Kamieński ratusz w centrum rynku w Kamieniu Pomorskim

W sąsiedztwie katedry stoi Dworek von Kleista, który wynalazł kondensator. Na pamiątkę, przed zrujnowanym budynkiem ustawiono głaz z tablicą pamiątkową. Idąc dalej mijamy budynek Szkoły Podstawowej nr 1, który wybudowano w 1908 r. Kilka kroków dalej w Kwartale Dominikańskim mieści się Muzeum Ziemi Kamieńskiej. Wracając w stronę katedry mijamy Pałac Biskupi.

Atrakcje Kamień Pomorski i okolica

Ciekawe miejsca w okolicy Kamienia Pomorskiego to przede wszystkim Głaz Królewski z którym wiąże się niesamowita legenda. Atrakcje dla dzieci to zielony labirynt w Kamieniu Pomorskim, gdzie zabawa polega na znalezieniu wyjścia wśród alejek porośniętych krzewami. Dodatkowo, warto odwiedzić oddalony o 14km Dziwnów i nasze Morskie Centrum Nauki. Jak do nas dojechać dowiesz się w zakładce kontakt.

 

Imprezy w Kamieniu Pomorskim

Największą imprezą jaką proponuje kalendarz imprez w Kamieniu Pomorskim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbywa się tutaj od ponad 50-ciu lat. Koncerty odbywają się w piątkowe popołudnia. Drugą imprezą jest Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, organizowany zwykle w lipcu. Atrakcje Kamień Pomorski można zwiedzić w ciągu kilku godzin.

Jak dostać się do Kamienia Pomorskiego

Z Dziwnowa do Kamienia Pomorskiego można dojechać samochodem, lub autobusem. Podróż w jedną stronę trwa około 20 min, o ile nie ma korków na drodze (często zdarzają się w sezonie), więc trwa chwilę.  Dodatkowo, jest jeszcze jeden sposób na dotarcie z Dziwnowa do Kamienia Pomorskiego: rejs statkiem wycieczkowym przez Zalew Kamieński. To niezapomniana atrakcja, szczególnie dla dzieci. Podsumowując, warto odwiedzić Kamień Pomorski, szczególnie gdy lubimy historię. Miasto słynie z zabytków, dlatego jeżeli lubicie historię i zwiedzanie to warto tam wyskoczyć, jednak na zwiedzanie miasta powinny wystarczyć 2 godziny. Z drugiej strony, jeżeli lubicie średniowieczne fortyfikacje i ich pozostałości, pewnie spędzicie tam godzinę dłużej. Dodatkowo koncerty organowe w piątki mogą być ciekawym doświadczeniem, więc kierunek Kamień Pomorski.